2012/06/29

InAisce Spring/Summer 2013


2012/06/28

DIY pom pom necklace photo tutorial
This is another DIY project I managed to finish. It was pretty easy, but took too long for my taste, mostly because of the 9 tiny pom poms. Originally I planned to sew a pom pom trim on it, but no shop around me was selling it so I had to make them myself. I used a plain curb chain, embroidery threads in different colors, and a piece ribbon.
I'm sorry that this tutorial is without any text instructions. Honestly, I couldn't figure out how to fit three languages next to the pictures without making it look too confusing. And I didn't want to make any reader offended by omitting their language :)) If you have any question, leave a comment below or at http://www.facebook.com/StashedJewel :)


Tohle je další z DIY projektů, které se mi zatím podařilo dokončit. Výroba byla celkem snadná, jen na můj vkus trvala příliš dlouho, hlavně kvůli těm devíti bambulkám. Původně jsem plánovala koupit hotovou šňůru bambulek v potřebách pro švadleny, ale bohužel jsem ji nikde nesehnala, tak jsem je musela vyrábět sama. Na náhrdelník jsem použila kus hladkého zlatého řetězu, různobarévné bavlnky a kus mašle.
Omlouvám se, že tutorial osahuje jen obrázky a žádný text. Lámala jsem si hlavu, jak vedle obrázků nacpat instrukce ve třech jazycích tak, aby to bylo nevypadalo jako guláš, ale nic jsem nevymyslela. A nechtěla jsem nikoho urazit tím, že bych jeho jazyk vypustila :)) Takže jestli máte nějaké otázky, napište mi komentář pod článek nebo na http://www.facebook.com/StashedJewel a já to ráda dovysvětlím :)


Evo još jednog DIY projekta koji sam uspjela završiti. Bilo je prilično lako, ali mi je uzelo više vremena nego što sam željela, uglavnom zbog 9 malenih ćufića. Prvo sam planirala zašiti na ogrlicu obrub od pom-poma, ali nigdje u blizini nije bilo trgovine koja ih prodaje, pa sam ih morala sama napraviti. Koristila sam običan pozlaćeni lančić, konac za vezenje u različitim bojama, i komad trake za mašne.
Ispričavam se što tutorial nema nikakve upute u tekstu, već samo slike. Da vam pravo kažem, mozgala sam kako iskombinirati tri jezika da pašu uz slike, a da ne ispadne papazjanija, no bezuspješno. A nisam htjela uvrijediti ijednu grupu čitatelja izbacivanjem nekog od jezika :)) Ako imate bilo kakvih pitanja, ostavite komentar ispod posta, ili na  http://www.facebook.com/StashedJewel :)

2012/06/25

DIY woven necklace with pom poms

Summer is here! Yay! This DIY necklace took me more than a week to finish. I'm so happy it's finally done. Stay tuned, tutorial is coming soon ;)

Konečně léto, hurá! S tímhle DIY náhrdelníkem jsem se párala dýl než týden. Mám ohromnou radost, že už je konečně hotový. Zůstaňte na příjmu, tutorial na výrobu sesmolím každým dnem ;)

Stiglo je ljeto! Jupi! Trebalo mi je više od tjedan dana da završim ovu "uradi sam" ogrlicu. Tako sam sretna što je napokon gotova! Pratite me i dalje, uskoro dolazi tutorial ;)


And the beach! <3DIY woven necklace with pompoms
Zara linen top
Guess shorts
Vitamin A bikini
Casio watch


2012/06/24

DIY lucite chokerI followed the same instructions as when I did my perspex cuffs, but I used two separate pieces of perspex and connected them by gluing a small hinge on them + attached a jewelry clasp. It's not perfectly even, but the next one hopefully will be :)
And the credits go to http://love-aesthetics.blogspot.com/ again ;)


Plexisklo jsem vytvarovala stejným způsobem, jaký jsem použila při výrobe plexi náramků, ale použila jsem dva díly plexi a spojila je přilepením malého pantíku a na druhý konec jsem připevnila zapínaní z bižuterie. Sice se mi nepovedl přesně pravidelný tvar, ale ten příští pokus už snad vyjde bezchybný :)
Původní nápad pochází jak jinak než opět z http://love-aesthetics.blogspot.com/ ;)


Radila sam po istim uputstvima kao kad sam radila plexi cuffove, ali sam upotrijebila dva odvojena komada pleksiglasa, i spojila ih tako što sam na njih zalijepila malu šarku i zakačila ih kopčom za nakit. Nije savršeno, ali nadam se da će slijedeća biti :)
I opet zahvale idu http://love-aesthetics.blogspot.com/ ;)
2012/06/21

Lamb leather DIY wannabe

I found this lamb leather skirt in Zara outlet in Bosnia, but they didn't have it in my size so I decided to bought it for DIY purposes. Now, the question is what to do with it ;) A clutch or a top? Something else? Any ideas or tips? :) What would you use it for? The leather is really soft and nice.


Tuhle sukni z jehněčí kůže jsem našla v Zara outletu v Bosně, a protože neměli mojí velikost, koupila jsem si jí alespoň na DIY projekt. Takže jsem jí rozpárala a teď nevím, co s ní :) Psaníčko nebo top? Nebo něco úplně jinýho? Máte někdo nějaký nápad? Co byste s tím provedli vy? Ta kůže je krásně měkká a myslim, že by se dala použít v podstatě na cokoli.

Našla sam ovu suknju od janjeće kože u Zarinom outletu u Bosni, ali nisu imali moju veličinu, pa sam je odlučila svejedno kupiti, za "uradi sam". E, sad, pitanje je što učiniti s njom? :) Torbicu ili top? Nešto drugo? Imate li kakvu ideju ili savjet? Za što bi je vi iskoristili? Koža je zbilja mekana i fina.


2012/06/19

LjubljanaZara dress & bag
Topshop sandals
Mango jewelry


2012/06/14

H&M lucite sandals upgradedh&m lucite sandals upgradedAll hail the local cobbler! The original plan was to get 6 cm platform for them, but the cobbler thought it would be too hard to walk in them so we opted for just a few cm more. What do you think about them now? I think it's definitely an improvement! :)


Sláva místní opravně obuvi! Původně jsem chtěla platformu zvětšit na 6 cm, ale obuvnice doporučila jen pár cm navíc, protože se podrážka směrem dolů zužuje a byly by pro chůzi nepohodlné. Co na vylepšení říkáte? Za mě dobrý, líbí se mi teď ještě víc než předtím! :)


Aplauz za kvartovskog postolara! Plan mi je bio napraviti platformu od 6 cm, ali postolar je mislio da će onda biti preteško hodati u njima, pa smo se odlučili za samo par centimetara više. Kako vam se sada sviđaju? Ja mislim da su definitivno bolje!


2012/06/13

Anketa / Poll - H&M vs VPL

Sorry for the hiccup with the first poll. Please vote again!

I spotted this bikini top in H&M and I couldn't help but think it looks like a poor copy of VPL bras. Do you see any resemblance in them or do you think it's just a coincidence?

V H&M jsem narazila na tyto plavky a nemůžu si pomoct, podle mě ten top vypadá jako kopie podprsenek od VPL. Taky vidíte nezaměnitelnou podobu, nebo se to zdá jen mně?

Vidjela sam ovaj bikini top u H&M-u, i učinio mi se kao kopija VPL-ovih grudnjaka. Vidite li i vi sličnost, ili mislite da je samo slučajnost?So, the question is - do you think that H&M took inspiration in VPL? Please vote below! I'm really wondering if it's just me who thinks so. Thank you!

Takže - anketní otázka - Přijde vám, že H&M okopírovalo VPL? Prosím hlasujte, děsně mě zajímá, jestli jsem sama, kdo to tak vidí. Díky!

Dakle, pitanje je - mislite li da je H&M pronašao inspiraciju u VPL-u? Glasujte ispod! Zbilja me zanima da li samo ja tako mislim. Hvala!pollcode.com free polls 


2012/06/12

Sarajevo


ck dress
Topshop sandals
Topshop jewelry
Zara bag


2012/06/10

Favorite sandalsI hate when a favorite piece of clothing gets worn out or damaged. It breaks my heart. These sandals used to by my most favorite shoes when I lived in the tropics. I would wear them all the time and with everything. I wore them so often that they totally fell apart after just a few months. It was saddening, but I had to let them go. I missed them badly and went on a search for similar sandals with no luck. Until one day when ended up in Topshop outlet and found this little surprise waiting for me on the shelf. Yes, the same sandals I used to love so much! Woot, what a luck!

Nenávidím, když se mi rozbije nebo obnosí oblíbené obleční. Tyhle sandály bývaly moje nej, když jsem ještě žila na rovníku. Nosila jsem je pořád a ke všemu. Nosila jsem je tak často, až se mi po pár měsících úplně rozpadly na kusy. Bylo to náročný, ale musela jsem je vyhodit. Od té doby jsem hledala nějaké podobné, kterýma bych je nahradila. Na ebayi, google, v krámech... Nikde nic. Až jednou, když jsem se náhodou ocitla v Topshop outletu, o kterým jsem ani nevěděla, že existuje, jsem na jednom z regálů našla překvapení - ano, ony sandály, hurá!

Mrzim kad mi se omiljeni komad odjeće izliže ili ošteti. To me tako rastuži. Ove sandale su mi bile najdraži komad obuće kad sam živjela u tropskim krajevima. Nosila sam ih uvijek i u svim kombinacijama. Nosila sam ih toliko često da su se raspale u samo nekoliko mjeseci. Bilo je tužno, ali morala sam ih se odreći. Jako su mi falile, i krenula sam u potragu za novim, sličnim sandalama, ali bez imalo uspjeha. Sve dok se jednog dana nisam našla u topshop outletu, i našla malo iznenađenje na polici. Da, iste one sandale koje sam toliko voljela! To, koja sreća!

Zara top
Zara leggings
Topshop sandals2012/06/09

Luisaviaroma.com & LYST $1250 giveaway


Win $1250 shopping spree - Simply sign up to LYST


2012/06/07

Sruli Recht


"I was just trying to fit in. Clothing was very confusing to me. I felt like what ever I put on would define me too literally"

Sruli Recht often cites his influences as largely literary, drawing particularly from Cyberpunk novels such as Bruce Sterlings Schismatrix and Shaper/Mechanist series and William Gibson's Sprawl trilogy.

2012/06/05

CroatiaI'm back in Croatia, enjoying the warm weather and some pieces I grabbed on sale at Luisaviaroma.com. I've been waiting to wear these shorts forever. Cerna Moora thinks they look like a diaper.


Jsem zpátky v Chorvatsku a užívám si teplejší počasí a s ním i pár hadříků, který jsem ukořistila v Luisaviaroma.com slevách. Šortky mám ještě ze zimního výprodeje a od té doby jen čekám, až bude teplo a budu si je moct vzít na sebe. Černá moora mi řekla, že vypadají jako plíny.


Vratila sam se u Hrvatsku, i uživam u toplom vremenu i nekim komadima koje sam uhvatila na rasprodaji kod luisaviaroma.com. Dugo sam čekala da mogu nositi ove hlačice! A Cerna Moora mi je rekla da izgledaju kao pelena

Rick Owens skort
Cheap Monday tank top
BB Washed by Bruno Bordese wedges
H&M jewelry
Chanel Rouge Allure Velvet 35 L'Élégante


2012/06/04

Cleaning my closethttp://shop.stashedjewel.com
I decided to sell some stuff I don't wear anymore. Just send me an email if you happen to like an item or if you have any questions. If you like an item, but not the price, email me too and I will see what I can do about it ;) stashedjewel@gmail.com


http://shop.stashedjewel.com
Uklízím ve skříni a vyštrachala jsem pár věcí, které už nenosím, ale je mi líto je vyhodit. Pokud se vám některá z věcí líbí a chcete si ji koupit, napište mi email. Pokud se vám líbí věc, ale už ne cena, tak napište taky a třeba se nějak dohodnem ;) stashedjewel@gmail.com


http://shop.stashedjewel.com
Moj second hand shop - Ako vam se neki komad sviđa, ili imate pitanja, samo mi pošaljite mail! Također, ako vam se nešto sviđa, ali ne i cijena, javite se mailom i probat ćemo nešto učiniti ;) stashedjewel@gmail.com


2012/06/03

In Prague


Too much partying
No time to write anything