2012/05/31

DIY perspex cuffsAs you might have noticed in my previous post, I love lucite accessories. Lucite jewelry, bags, shoes, or even furniture, cellphones, computers… I want it ALL. I guess it's some kind of a fetish - I feel it's probably quite tacky, but I just can't help myself. When Ivania Carpio from Love Aesthetics showed how to make lucite cuffs using a regular kitchen oven, I instantly knew these will be mine soon. Well, it wasn't soon, unless a couple of months means "soon" in your dictionary, but, nevertheless, they are finally here. It took me so long because I couldn't find a shop that sells perspex and cuts it to size.
Making them is really easy once you have the material and figure the whole process out. I managed to screw up and break the first piece in half because I followed instructions I was given by the shop worker instead of following tutorials from fashion blogs ;) I'm in love with my new cuffs and I've received a compliment on them the first night I wore them. I've already returned to the worksop to get more material. I'm planning to make a choker, ankle cuffs, and maybe a clutch. Not planning to wear all of them together though :)


Instructions:

1. Pre-heat oven to 150°C
2. Place the perspex square inside the oven on a piece of cardboard
3. Let it heat for 8 minutes
4. Wear oven mitts and remove the piece from the oven
5. Leave the mitts on and immediately start shaping the perspex. Do not touch it with bare hands as it's very hot. Be really quick because the plastic will harden in a matter of seconds. You can repeat the process if the piece doesn't turn out good

Send me a pic if you decide to try this DIY. I would love to see your super cool cuffs!

Perspex sheets


Možná jste si v předchozím postu všimli, že miluju průhledné doplňky. Průhledné šperky, kabelky, boty, dokonce i nábytek, telefony, počítače… Všechno miluju. A VŠECHNO to chci. Asi je to nějaká úchylka, protože si nemůžu pomoct i přes to, že mám tušení, že většina těch průhledných věcí není až tak úplně vkusná. Když jsem na Love Aesthetics našla návod na DIY výrobu náramků z plexiskla za pomoci obyčejné kuchyňské trouby, okamžitě jsem vědela, ze budou moje. Hned. Ted. Nebo přinejhorším zítra. No, nakonec to "hned" ani "zitra" nebylo, protože jsem měla problém najít prodejnu, kde by byli ochotní nařezat takhle malé rozměry, ale po pár měsících hledání a zapomínaní hledat se zadařilo. Pak už jen zbývalo vykoumat proces výroby - první testovací kus jsem totiž zlomila vejpůl. Moje chyba, měla jsem se radši řídít návody z fashion blogů a neveřit instrukcím od pána z plexidílny :) Zbylé kousky už vyšly přesně podle představ a s výsledkem jsem spokojená natolik, že jsem se do prodejny hned druhý den vrátila a nakoupila víc materiálu. Ještě si chci vyrobit obojek, nákotníky a možná i psaníčko. Ne, dohromady to všechno nosit nebudu :)


Postup:

1. Zahřejte troubu na 150°C
2. Položte díl plexiskla na lepenkovou podložku a vložte do trouby
3. Nechte zahřívat po dobu osmi minut
4. Navlékněte si rukavice do trouby nebo jiné tepelně izolující rukavice a vyjměte plexisklo s lepenkou z trouby
5. Rukavice si nesundávejte, abyste se horkého plexiskla nedotýkali holýma rukama a okamžitě začněte ohýbat a tvarovat změklou hmotu. Snažte se ho vytvarovat rychle, protože plexi ztuhne během pár vteřin. Pokud se nepovede, strčte ho zpátky do trouby a postup opakujte

Pokud se rozhodnete tohle DIY vyzkoušet, pošlete mi fotku výsledku - ráda uvidím, co skvělého průhledného jste vytvořili :) 

Broken perspex sheet


Kao što ste možda primijetili iz prijašnjeg posta, volim prozirne predmete. Prozirni nakit, torbice, ili čak namještaj, mobitele, računala... SVE ih želim! Valjda je to neki mali fetiš - čini mi se i dosta kičasto, ali jednostavno si ne mogu pomoći. Kada je Ivania Carpio iz Love Aestheticsa pokazala kako napraviti prozirne cuff narukvice pomoću obične kuhinjske pećnice, odmah sam znala da će one uskoro biti moje! U biti, i nije bilo baš uskoro, već tek za nekoliko mjeseci. Trebalo mi je neko vrijeme da nađem trgovinu koja prodaje pleksiglas i reže ga po mjeri. Kada imate materijal, i znate proces, izrada je zapravo vrlo jednostavna. Ja sam uspjela slomiti svoj prvi komad, jer sam radila prema uputama radnika u prodavaonici, umjesto prema savjetima i tutorialima sa modnih blogova ;) Obožavam svoje nove cuff narukvice, i dobila sam komplimente za njih već prvu noć kad sam ih nosila! Već sam se i vratila u prodavaonicu po još materijala - planiram napraviti choker ogrlicu, možda i malu torbicu. No, ne planiram ih nositi sve zajedno :)


Upute:

 1. Zagrijte pećnicu na 150 stupnjeva
 2. Stavite pravokutni komad pleksiglasa u pećnicu na komad kartona
 3. Zagrijavajte 8 minuta
 4. S rukavicama za pećnicu na rukama, izvadite pleksiglas iz pećnice
 5. I dalje noseći rukavice, odmah oblikujte pleksiglas. Ne dodirujte ga golim rukama, jer je vrlo vruć. Budite brzi, jer se pleksiglas ponovo stvrdne već za nekoliko sekundi.

Pošaljite mi sliku ako odlučite sami probati ovo napraviti. Voljela bih vidjeti vaše supercool cuffove!

2012/05/28

My boyfriend hates my lipstick


My boyfriend hates this lipstick. He says it's too bright and screaming for attention. Well, I don't care. And even if I cared, I disagree. It's a statement lipstick that completes the dull colors of the whole outfit. Bite me.


Můj kluk tuhe rtěnku nenávidí. Říká, že je příliš výrazná a že křičí o pozornost. No, upřímně, vůbec mě to nezajímá :) A i kdyby mě to zajímalo, tak bych s ním nesouhlasila. Podle mě přesně doplňuje tu šedivou a černou, kterou mám na sobě. A ať se za mě třeba stydí, je mi to úplně jedno.


Moj dečko mrzi ovaj ruž. Kaže da je previše kričav i privlači pozornost. Što se mene tiče, baš me briga. A i kad bi me bilo, ne bih se složila. Taj ruž šalje poruku, i odlično prati sive i crne boje koje nosim uz njega, dopunjujući čitavu kompoziciju. Eto ti ga na.

Sass & Bide t-shirt
Zara leggings
H&M Divided lucite sandals
Padini rings
Manhattan X-treme Last Lipliner

Update: I got higher platforms for the lucite sandals! See them here
2012/05/25

DKNY Linen Cozy


DKNY Cozy wraps are versatile and timeless. I got mine on ebay and it's the type made of linen blend - light and breezy, perfect for springs and summers. I know that there are 12 or even more ways how to wear them, but I always wear it like this, together with a Threadbare top from Helmut Lang. I like how they are both see-through, blending and flowing together, creating an effect of airiness and lightness. Dlouho jsem pokukovala po DKNY Cozy wraps, až jsem na ebayi objevila tuto verzi vyrobenou ze směsi lnu. Je lehký a vzdušný, ideální pro jaro a léto. Vím, že existuje dvanáct nebo snad i více způsobu, jak lze Cozy zavázat, ale zatím jsem ho vždy měla uvázaný jen takto a jen společně s Helmut Lang Threadbare topy, protože se mi líbí, jak jsou oba trošku průsvitné a jak splývají dohromady a vytvářejí dojem jakési lehkosti.


DKNY Cozy wrapove su svestrani i bezvremenski. Svoj sam nabavila na ebayu, i napravljen je od mješavine lana, lagan i lepršav, savršen za proljeće i ljeto. Znam da postoji barem tucet načina za zavezati Cozy, ali ja ga uvijek nosim ovako, zajedno sa Threadbare topom od Helmuta Langa. Sviđa mi se ta kombinacija, jer su oba malo prozirna, i odlicno se kombiniraju i stapaju zajedno, ostavljajući dojam lakoće i prozračnosti.
DKNY Linen Cozy
Helmut Lang Threadbare top
Guess Brittney jeans
Cinzia Araia sneakers
Calvin Klein cowhide bracelet
2012/05/24

Minimalist swimwear from Chloe at SSENSE.COM

Chloe swimwear


I've just received a newsletter from SSENSE.COM featuring their new Chloe swimwear. I loved the opening photo, but when I followed the link and saw them worn by models, I wasn't that impressed. The models look like they no waist or breasts. Very unflattering swimsuits IMO. What do you think about them? How do you like them?


Dnes mi dorazil newsletter od SSENSE.COM s novými plavkami od Chloe. Titulní fotka nádherná, ale když jsem klikla na link a viděla je na modelkách, byla jsem zklamaná. Vypadaji v nich jako krabice - žádný pas, prsa taky nikde… Podle mě jsou jejich střihy velmi nelichotivé. Co si o nich myslíte vy? Líbí se vám?


Dobila sam newsletter od SSENSE.COM sa novom linijom kupaćih kostima Chloe. Fotografija na naslovnici mi je bila odlična, ali ostatak sadržaja, gdje su modeli nosili kostime, me uopće nije impresionirao. Izgledale su kao kutije, kao da nemaju ni struk ni prsa. U svakom slučaju, krojevi su jako nezahvalni za nošenje. Kako se vama sviđaju? Što mislite o njima?


Chloe swimwear
2012/05/23

And it rained all night


H&M Dragon Tattoo sneakers
Burberry Brit skinny jeans
BCBGMAXAZRIA leather jacket
Theory sweater
DIY woven bracelet


Current mood: Under the weather

2012/05/21

Winged eyeliner + false eyelashes

Winged eyeliner & false eyelashes


All the mascaras I've tried recently were crap and I've had enough of that. When I saw these halfsies I thought why not give them a try. And I'm so glad I did. Not only it's much less hassle to have gorgeous defined eyelashes with them, it's also faster and costs less. It takes literally 2 minutes to get them done. No clumps, no flaking, no spider legs!

1. Apply thin layer of mascara on your natural eyelashes
2. Apply glue on the base of the false lashes, let it dry for 30 seconds
3. Apply the lashes on eyelids, as close to the roots as possible. I find it easier to start from the outer corner of the eye
4. Adjust the placement of the lashes by pushing them using tweezers
5. Use your thumb and index fingers to press the lashes on your natural lash line to blend them together
6. Done! :)

I'm no makeup guru, but I wanted to share what works for me. Feel free to trash me in comments if my tutorial screws up your lashes ;)


Active Cosmetics false eyelashes


Už mě nebaví pořád zkoušet další a další řasenky jenom proto, abych pak zjistila, že i ta další nová nestojí za nic. Když jsem v krámku zahlédla tyhle poloviční nalepovací řasy, řekla jsem si proč ne. A jsem za ten experiment ráda. Aplikace s trochou cviku netrvá déle než dvě minuty a nejenom, že na očích vypadají lépe než kterákoli z těch tragických řasenek, které jsem za poslední dobu pořídila, ale je to i rychlejší a levnější. Sbohem žmolky a slepené řasy!

1. Nanesu slabou vrstvu řasenky na vlastní řasy
2. Na umělé řasy nanesu lepidlo a nechám ho 30 sekund schnout
3. Přilepím umělé řasy co nejblíže ke kořínkům vlastních řas, snadněji se mi to dělá od vnějšího koutku směrem k vnitřnímu
4. Doladím umístění řas pinzetou, kterou je natlačuji ke kořínkům
5. Palcem a ukazováčkem stisknu řasy k sobě, aby umělé splynuly s vlastními
6. Hotovo! :)

Sice nejsem žádný makeup guru, ale můj návod mi funguje, tak ho dávam k dispozici. Jestli vám nebude fungovat, vyhubujte mi v komentářích ;)Već mi je bilo dosta eksperimentiranja s novim maskarama, samo da bih shvatila da ništa ne valjaju. Kad sam vidjela ove noname polovice umjetnih trepavica, pomislila sam - zašto ne probati? I drago mi je da jesam. Ne samo da se za nepunih dvije minute mogu dobiti prekrasno definirane trepavice, ljepše od mojih nedavnih pokušaja, nego je i puno jednostavnije i jeftinije. Nema više grudica i slijepljenih dlačica!

1. Nanesite tanki sloj maskare na prirodne trepavice.
2. Nanesite ljepilo na bazu umjetnih trepavica i pričekajte 30 sekundi.
3. Prilijepite umjetne trepavice što je moguće bliže korijenu prirodnih. Meni je lakše ukoliko počnem s vanjskog kuta oka prema unutra.
4. Prilagodite poziciju trepavica pincetom, pritišćući ih prema korijenu
5. Palcem i kažiprstom pritisnite trepavice uz prirodne, da ih slijepite zajedno.
6. Gotovo! :)

Znam da nisam neki guru za makeup, ali ova tehnika meni funkcionira savršeno, pa je dijelim s vama. Ako vam ne uspijeva, popljujte me u komentarima ;)


False eyelashes before / after
False eyelashes before / after

Winged eyeliner & false eyelashes

Active Cosmetics false eyelashes - style 06 - sold here
Inglot AMC Eyeliner Gel - 90 dark brown
Max Factor 2000 Calorie Mascara - Black Brown
Givenchy Photo'Perfexion - #5 Perfect Praline
Artdeco Camouflage Cream - 2 Neutralizing Yellow, 8 Beige Apricot
Shiseido Luminizing Lip Gloss - BR108 Warm2012/05/19

Angeles Forest Highway

BCBGMAXAZRIA leather jacket

BCBGMAXAZRIA leather jacket

BCBGMAXAZRIA leather jacket


BCBGMAXAZRIA leather jacket
Helmut Lang Threadbare top

2012/05/18

Lost&Found Jeans


Washed red jeans


Today I dug into my closet and found these washed red jeans that I totally forgot about. They are from Giordano Concepts, my favorite Hong Kong brand. I was devastated when I learned that they decided to close down their stores in Malaysia in Singapore and rebrand them to mainstream Giordano. I would have bought more stuff from them if I knew earlier about their plan.

Dnes jsem prohrabala svojí šatní skříň a na samém dně jsem objevila tyhle sepraně červené džíny, na které jsem úplně zapomněla. Jsou od mojí oblíbené Hong Kongské značky Giordano Concepts. Jejich krám byl můj nejoblíbenější z celýho Kuala Lumpuru. Bohužel se GC rozhodlo stáhnout ze zahraničního trhu a já se to samozřejme dozvěděla pozdě. Když jsem si jednou přišla nakoupit, místo GC tam stála obyčejná Giordano prodejna a z GC tam zbylo jen pár slevových kousků v krabici.

Danas sam prokopala po ormaru i našla ove isprane crvene traperice na koje sam skroz zaboravila. Marka je Giordano Concepts, moja omiljena iz Hong Konga. Bila sam slomljena kada sam saznala - i to na najgori mogući način: dolaskom u trgovinu -  da su odlučili zatvoriti svoje trgovine u Maleziji i Singapuru, i preurediti ih u mainstream Giordano. Da sam ranije znala za njihov plan, kupila bih mnogo više stvari.

2012/05/17

Stuff I bought on my trip to ZagrebI've been obsessed with cuffs lately and I just had to stock up on them while they are still available ;D

2012/05/15

Aoi KotsuhiroiWet Silence, 2012 
Materials: Urushi lacquered horns (heels), urushi lacquered cherry tree wood, horn, antique roman 24k gold beads (circa 100-400 AD), antique roman black glass beads (circa 100-400 AD), 'pit-fired' porcelain (skull beads), horse hair, waxed linen thread. Two horse hair ropes are included with these feet objects.
"Trophy" of adoration, awaiting the prayer of the charm to drive the chariot of pleasure in this absolute divinity of senses ... A scar of innocence like a fog that would share the days. Restraint contemplation which slides into the desire of this warmth. I'm an emotional pornographer in a  soul ceremony….


http://www.aoikotsuhiroi.com/

Aoi Kotsuhiroi’s ‘WET SILENCE’ Kinbaku feet objects and ‘RELIQUARY #1’ are currently featured in this latest exhibition at SHOWstudio ‘SELLING SEX’. Curated by Nick Knight with Carrie Scott and the SHOWstudio team, the show is an exciting mix of Fine Artists, Photographers, Filmmakers and Fashion Designers.

SHOWstudio Gallery
1-9 Bruton Place
London W1J 6LT
T +44 (0)20 7399 4299
http://showstudio.com/shop/exhibition/selling_sex


Chanel Vitalumiere Aqua vs Givenchy Photo'Perfexion review/recenze/recenzijaChanel Vitalumiere Aqua has been my HG foundation for the past 6 months. It's ultra-light, dewy without being glittery, does not clog my pores. The finish is your-skin-but-better, making you look natural and fresh. I love it. I was curious if there is anything that would be even better then this, especially for the summer as Vitalumiere Aqua can look greasy quite fast compared to other foundations. My Chanel lady offered me to try the new Vitalumiere Aqua Compact, but I hated it. It was both oily and drying at the same time. It was just sitting on my skin, sunk into my pores and accentuated dry patches on my skin. It reminded me of the Revlon compact that broke me out. Even the odor was similar. So I did some research and decided to purchase Givenchy Photo'Perfexion in #5 Perfect Praline.

Chanel Vitalumiere Aqua používám zhruba půl roku a jsem s ním velmi spokojená - je lehký, neucpává póry, má přirozený efekt "vaše pleť, ale bezvadná". Moje Chanel lady mě nahnala vyzkoušet ještě i nový Vitalumiere Aqua Compact, ale ten byl oproti tomuhle tekutému čirá hrůza. Na mojí pokožce byl mastný a vysušující zároveň, usadil se mi v pórech a na chloupcích a zvýraznil šupinky suché kůže. Výsledkem i odérem mi připomněl kompakt Revlon, který mi kdysi udělal na obličeji paseku, fuj.
Hlodat ve mě pocit, ze bych svoji velkou lásku měla podvést a vyzkoušet jinou značku, jestli se náhodou tou svoji Chanel zaslepeností nepřipravuju o něco ještě skvělejšího. Po zdlouhavém googlení a porovnávání recenzí jsem se rozhodla pro Givenchy Photo'Perfexion. Dvakrát jsem si zašla ozkoušet tester a zdálo se, že odstín #5 Perfect Praline opravdu vypadá jako Ten Můj Nový Makeup.

Posljednjih 6 mjeseci koristila sam tekući puder Chanel Vitalumiere. Osim što je ultra-lagan, daje sjaj bez odbljeska, i ne začepljuje mi pore. Rezultat je kao da je vaša koža, samo bolje, i izgledate svježe i prirodno. Obožavam ga. Bila sam znatiželjna ako postoji i nešto bolje od ovoga, posebno za ljeto, pošto Vitalumiere Aqua u usporedbi s drugim tekućim puderima dosta brzo postane mastan. Moja Chanel prodavačica mi je preporučila da probam novi Vitalumiere Aqua Compact, ali nije mi se svidio. Istovremeno je isušivao, i bio mastan. Samo je stajao na mojoj koži, punio mi pore, i isticao suha područja moje kože. Podsjećao me na onaj Revlonov kompaktni, koji mi je dao akne. Čak je i miris bio sličan. Zbog toga sam se malo raspitala, i odlučila za Givenchy Photo'Perfection u boji #5 Perfect Praline.

2012/05/12

LN-CC giveaway

LN-CC is offering the chance to win a £15,000 store spend at LN-CC, as well as travel to London from anywhere in the world and three nights accommodation at the award-winning Town Hall Hotel.

Enter the giveaway here

První letošní sandályFirst time in heels after a half year break. I didn't make it. I was planning to go to the gym, but I had just enough of walking in them when I reached the Sky bar. Two shots of rum helped with the pain so I could continue my journey to a beauty salon where I was supposed to get some beauty treatment. They tried to electrocute me saying it will make me beautiful.

Poprvé po půl roce na podpatcích. Nezvládla jsem to. Měla jsem jít do tělocvičny, ale došla jsem akorát do Sky báru. Pár rumů mi od bolesti ulevilo, tak jsem se mohla vydat na další plánovanou zastávku, a to využít slevový kupón na nějaký zkrášlující zásah na nohy. Pustili tam do mě proud, prý zkrášluje.

Prvi put u petama nakon polugodišnje pauze. Bezuspješno. Plan je bio da odem do teretane, ali dok sam došla do Sky bara, bilo mi je dosta hodanja u njima. Dva ruma su pomogla s boli u nogama, pa sam krenula na tretman do beauty salona. Tamo su me posjeli na električnu stolicu, i rekli mi da će me to učiniti lijepom.

2012/05/11

The very first post is for nail polish loversIf you are in Germany or willing to take a risk and cheat on foursquare, there is a chance for you to win a 120 color nail polish stand by ANNY worth 4000 EUR. All you need to do is visit any Douglas flagship store in Germany and either find the code on ANNY polish stand, or checkin on foursquare to the ANNY Nagellack Aufsteller. Once you have the code, go to http://www.mein-anny-aufsteller.de/ to fill it in together with your contact details and pray to be the lucky one! ;)
For more information visit http://www.mein-anny-aufsteller.de/gewinnspiel


Pokud se nacházíte v Německu anebo jste foursquare cheater, máte jedinečnou příležitost vyhrát kompletní stojan obsahujicí sto dvacet barev laků na nehty od firmy ANNY v ceně 4000 EUR. Stačí, když navštívíte některou z německých Douglas poboček a checknete se ve foursquare do příslušného venue s názvem "ANNY Nagellack Aufsteller", nebo si ručně poznamenáte kód, který je nalepený na stojanu. Pak už jen stačí navštívít http://www.mein-anny-aufsteller.de/, vyplnit kód společně s vašimi kontaktními údaji a modlit se za výhru. Já už to udělala a teď doufám a představuju si, kam bych si ho doma vystavila, kdybych vyhrála ;)


Ako ste u Njemačkoj, ili ste spremni riskirati i varati na foursquare-u, imate priliku osvojiti stalak sa 120 boja lakova za nokte proizvođača ANNY, vrijedan 4000 EUR. Sve što trebate učiniti je posjetiti bilo koju Douglas prodavaonicu u Njemačkoj i pronaći kod na stalku sa ANNY lakovima, ili napraviti checkin na foursquare-u na bilo koji "ANNY Nagellack Aufsteller". Kada dobijete kod, morate ga unijeti zajedno sa svojim kontakt podacima na http://www.mein-anny-aufsteller.de, i nadati se da ste upravo vi sretni dobitnik! ;)
Za više informacija posjetite http://www.mein-anny-aufsteller.de/gewinnspiel