2012/06/28

DIY pom pom necklace photo tutorial
This is another DIY project I managed to finish. It was pretty easy, but took too long for my taste, mostly because of the 9 tiny pom poms. Originally I planned to sew a pom pom trim on it, but no shop around me was selling it so I had to make them myself. I used a plain curb chain, embroidery threads in different colors, and a piece ribbon.
I'm sorry that this tutorial is without any text instructions. Honestly, I couldn't figure out how to fit three languages next to the pictures without making it look too confusing. And I didn't want to make any reader offended by omitting their language :)) If you have any question, leave a comment below or at http://www.facebook.com/StashedJewel :)


Tohle je další z DIY projektů, které se mi zatím podařilo dokončit. Výroba byla celkem snadná, jen na můj vkus trvala příliš dlouho, hlavně kvůli těm devíti bambulkám. Původně jsem plánovala koupit hotovou šňůru bambulek v potřebách pro švadleny, ale bohužel jsem ji nikde nesehnala, tak jsem je musela vyrábět sama. Na náhrdelník jsem použila kus hladkého zlatého řetězu, různobarévné bavlnky a kus mašle.
Omlouvám se, že tutorial osahuje jen obrázky a žádný text. Lámala jsem si hlavu, jak vedle obrázků nacpat instrukce ve třech jazycích tak, aby to bylo nevypadalo jako guláš, ale nic jsem nevymyslela. A nechtěla jsem nikoho urazit tím, že bych jeho jazyk vypustila :)) Takže jestli máte nějaké otázky, napište mi komentář pod článek nebo na http://www.facebook.com/StashedJewel a já to ráda dovysvětlím :)


Evo još jednog DIY projekta koji sam uspjela završiti. Bilo je prilično lako, ali mi je uzelo više vremena nego što sam željela, uglavnom zbog 9 malenih ćufića. Prvo sam planirala zašiti na ogrlicu obrub od pom-poma, ali nigdje u blizini nije bilo trgovine koja ih prodaje, pa sam ih morala sama napraviti. Koristila sam običan pozlaćeni lančić, konac za vezenje u različitim bojama, i komad trake za mašne.
Ispričavam se što tutorial nema nikakve upute u tekstu, već samo slike. Da vam pravo kažem, mozgala sam kako iskombinirati tri jezika da pašu uz slike, a da ne ispadne papazjanija, no bezuspješno. A nisam htjela uvrijediti ijednu grupu čitatelja izbacivanjem nekog od jezika :)) Ako imate bilo kakvih pitanja, ostavite komentar ispod posta, ili na  http://www.facebook.com/StashedJewel :)

13 comments:

 1. ogrlica je predivna :)

  ReplyDelete
 2. wow! to je uplne henialne!!! urobim si, ak to moje lave ruky zvladnu ! <3

  ReplyDelete
  Replies
  1. To das, je to easy peasy!

   Delete
 3. it might have been painful and lengthy, but definitely worth the effort!

  looks great on a tanned skin!

  ReplyDelete
 4. Chci Tvoje zuby! Kde dají koupit?;) A mini bambulky jsou super:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Haha, kdyz jsem byla mala a misto mlicnaku mi narostly tyhle sutry, tak byla cela rodina zdesena, ze uz mi to tak zustane :D Nastesti mi pozdeji vyrostla i hlava a nejak se to dorovnalo :))

   Delete
 5. Super je :) + slaže ti se sa bikinijem. :D
  Lijepi zubi, lijep osmjeh. <3

  ReplyDelete
 6. wooow love it!!
  i follow u!
  great blog!
  follow me back if u like mine
  xxx
  www.themidniteblues.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Ćufići : D
  a zuby ach

  ReplyDelete
 8. niečo prekrásne :)

  ReplyDelete
 9. it looks nice! this post really makes me want to make one myself. nice post :)

  ReplyDelete